Гормони щастя та мотивації
Зміни в гормонах і нейромедіаторах – змінюють всю хімію організму і в наслідок змінюються фізіологічні процеси і наша поведінка. Всі ми чули про так званий “гормон щастя” – серотонін, однак є ще і його “супутник” – дофамін. Обов’язково варто відзначити, що тільки в комплексі ці гормони створюють певну ментальність і емоційний стан.
Серотонін – дуже важливий, це наш головний антидепресант. Серотонін розфарбовує наше життя в яскраві фарби! А його відсутність викликає складні депресивні стани і складності в роботі мозку! Дофамін – це гормон мотивації, руху вперед, ентузіазму, кайфу, бажання змінювати навколишне середовище …
Ці гормони підвищують психічні та інтелектуальні якості людини. Чіткої межі між ними не існує, за великим рахунком, вони працюють в комплексі.
Наприклад, беручи участь в будь-яких змаганнях, Ви відчуваєте спрагу перемоги, тренуєтеся, сам процес змагань, мотивація і прагнення виграти, напористість, очікування заповітного кубка, ентузіазм – це дофамін. А те, що буде після перемоги: почуття радості, задоволеності, нагороди, відчуття зростання свого статусу, радість визнання, відчуття реалізації, достаток, відчуття, що тобі все по плечу – це серотонін.
Серотонін і харчування
Жменя зеленої гречки або пару бананів – цілком виправдана при стані депресії. Адже в гречці, бананах, бобових і в деяких інших продуктах багато амінокислоти триптофану, для синтезу серотоніну. Адже серотонін синтезується не тільки шишкоподібною залозою, а й клітинами травного тракту, від 80 до 95%, тому можна сказати, що наше щастя на 80-95% залежить від кишківника. Більшість клітин мозку залежать від серотоніну, це ділянки пов’язані з настроєм, сексуальним потягом, апетитом, сном, пам’яттю…
Серотонін впливає на:
- роботу кишківника
- настрій
- згортання крові
- чутливість больових систем
- бере участь в утворенні грудного молока
- функціонування серцево-судинної і ендокринної системи
Брак серотоніна позначається на метаболізмі корисної мікрофлори кишківника. Серотонін налагоджує і прискорює перистальтику кишківника і дефекацію, прискорює метаболізм і бореться із зайвою вагою!
При дисбалансі гормонів, що викликають депресію, паніку призначають антидепресанти, проте їх вплив на людину має і зворотну сторону медалі. Антидепресанти мають побічні ефекти. Згодом викликають залежність, підривають стан ендокринної системи. Тому краще змінювати свій стан за допомогою природних способів.
Як підвищити рівень серотоніну в організмі
Вживайте продукти з вмістом триптофану (бобові, апельсини, зелена гречка, арахіс, банани, фініки, апельсини, буряк, кедрові і інші горіхи …)
Міняйте мислення (за допомогою йоги, медитацій, позитивних вражень, подорожей – не важливо, вибирайте свій спосіб)
Прибирайте зі свого життя почуття провини і горя
Виходьте на світло і отримуйте вітамін Д
Тренуйтеся, адже помірна фіз. навантаження має антидепресивні властивості
Слідкуйте за роботою і станом шлунково-кишкового тракту
- Якісний і повноцінний сон
Слідкуйте за рівнем кортизолу
Вживайте фрукти замість солодкого
Вітаміни групи В і магній (листя салату, гречка, вівсянка, овочі, зелень, квасоля, рис, морська капуста, сухофрукти, висівки)
Слідкуйте за поставою (сутулість знижує вироблення багатьох важливих гормонів)
Самовдосконалення, придбання нових навичок
Зменшіть вживання алкоголю
- Слідкуйте за вагою!
Депресія і ожиріння
Депресія і ожиріння також пов’язані між собою. Відкладення жиру в області живота, викликане дією кортизолу, рівень якого підвищений при хронічному стресі і депресивних розладах. Людям, які страждають на депресію важко перейти на правильне харчування і дотримуватися дієти.
Коли ми щось їмо, цукор потрапляє в кров, викликає викид інсуліну, інсулін переводить глюкозу в середину клітини і запускає ряд процесів, які призводять до виділення серотоніну. Надходження в організм вуглеводів призводить до викиду підшлунковою залозою гормону інсуліну, завдання якого вилучити з крові зайву глюкозу і помістити її в клітину, попутно інсулін відправляє з крові в м’язи всі незамінні амінокислоти. Але єдина кислота яка не піддається інсуліну це триптофан (з допомогою якого, як ми пам’ятаємо, синтезується серотонін). Триптофан залишається в крові, доходить до мозку і підвищує рівень серотоніну, який дає відчуття насичення.
Властивість підвищувати собі настрій солодощами відбувається на підсвідомому рівні – хочеться шоколаду після стресу, під час ПМС, взимку, або коли Ви кинули палити … Але підняття настрою калорійною, високо-вуглеводною їжею, згубно впливає на наше здоров’я і фігуру. Все з’їдені калорії, заради серотониновой підживлення, переходять в жирову тканину і приносять інші проблеми зі здоров’ям Використовуйте солодке (фрукти) або правильні вуглеводи в своєму харчуванні для викиду серотоніну – і як наслідок підвищенню настрою.
Будьте щасливі!