Їжа – це незаперечне джерело енергії і здоров’я для людини. А її кількість, калорійність і якість особливо важливі для підростаючого організму. Раціон харчування підлітків це важливе питання, яким задаються батьки.
Підлітковий вік, це дорослішання організму, під час якого характерні перебудови всіх функцій органів і систем. Статеве дозрівання, психоемоційний і фізичний розвиток йде більш прискорено, в наслідок чого організм вимагає більше енергії і сили.
У дівчаток цей вік вад 10-12 до 15-16 років, у хлопчиків від 12-14 до 17-18 років.
Харчування у підлітковому віці
Активне зростання часто супроводжуеться підвищенням аппетиту. Однак підлітки ставляться до свого харчування легковажно. Тай про те, чим і як харчуються наші діти, батьки часто не знають, їх хвилюють більш глобальні ( на їх погляд) пробоеми підростаючого покоління.
Здебільшого раціон харчування підлітків – це не регуляні прийоми їжі, хорчування на ходу. Ніхто з них не замислюється над наслідками. Таке харчування в більш зріломі віці призводить до різного роду захворювань – страждає шлунково-кишковий тракт, зявляються хвороби опорно-рухового апарату, відбуваються також порушення обміну речовин.
Наше завдання, як батьків, донести ази правильного харчування. Фахівці радять провести душевні бесіди зі своїм підлітком. Скажіть своєму чаду, що, так як він (вона) вже достатньо дорослі, то повинні розуміти, що наслідувати в харчуванні друзям не найкраща ідея. Потрібно навчити дітей говорити категоричне «ні» шкідливим перекусу, суворим дієтам (крім тих, які були призначені лікарем).
Калорійність їжі
У період посиленого зростання організму потрібно більше енергії. На відміну від дорослої людини, яка споживає в стані спокою 1 какл на 1 кг маси тіла в годину, підлітку потрібно використовувати 1,8 ккал. Харчуватися варто з урахуванням добової калорійності, необхідної для нормального функціонування організму, а в разі додаткових фізичних навантажень – підвищувати калорійність раціону.
Якість і склад їжі
Зростаючий організм повинен отримувати їжу багату вітамінами і мінералами. Інакше не виключені небажані наслідки. Дефіцит вітамінів А і D може призвести до затримки росту, зниження маси тіла, порушення зору, появи рахіту, карієсу. Дефіцит вітамінів В і С – до ослабленого імунітету. Слідкуйте, щоб в раціоні вашого підлітка завжди були присутні натуральні продукти, свіжі овочі і фрукти, білкова їжа (яйця, сир, м’ясо і риба).
Підлітковий період – це час, коли організм звикає швидше до різного роду харчових добавок, а шкода завдана тінейжеру емульгаторами і консервантами буде в рази відчутніша ніж для дорослої людини. Будьте прикладом у сім’ї – не вживайте чіпси, сухарики, колу …
Формуйте здорові звички в харчуванні разом з вашим підростаючим чадом. Замість чіпсів і батончиків, запропонуйте дитині на перекус горіхи, сухофрукти, ягоди.
Прийоми їжі і їх співвідношення
Оптимальне харчування для підлітків – чотирьох-п’яти разове. Сніданок повинен забеспечувати 25% від добової норми потреби в харчових речовинах і єнергії. На обід 35-40%, перекус всього 15%, вечеря 20-25%.
Не забуваємо про баланс води
Організм підлітка повинен отримувати в день не менш 30 мг рвдини з розрахунку на кілограм маси тіла. Сюди не відноситься солодка газована вода, яку слід взагалі вилучити з раціону підлітка. Кращим напоєм для підлітка є питна або мінеральна вода, сік, молоко.
Приблизний раціон на день
- Сніданок – запіканка з творогу / сирники / молочна каша, чай / какао / молоко
- Обід – суп / борщ, м’ясо або риба тушкована з овочами
- Перекус – ягоди / фрукти / сухофрукти або бутерброд з зернового хліба з листової зеленню і відвареної або запеченої куркою / індичкою; шматочок сиру; йогурт без добавок (можна додати ягоди).
- Вечеря – (білковий прийом їжі) – сир або омлет / риба запечена і порція овочевого салату.
Також хочемо загострити увагу на тому, що одним із сумних наслідків фанатичних сидінь на дієті є анорексія, що перетворює тіло людини в скелет, обтягнутий шкірою.
Зазвичай до цього стану доводять себе дівчатка, незадоволені зовнішнім виглядом, схильні до думки оточуючих про «канони краси». Спочатку з’являються дієти, потім викликання блювоти, проносні, потім вже і повна відмова від їжі. Це призводить до сумних наслідків.
З цією проблемою варто боротися за допомогою комплексу фахівців. Якщо ж у Вашого підлітка є зайва вага, варто звернутися якнайшвидше до фахівців в області дієтології. Не варто самостійно садити дитину на дієту, в уникнення наслідків.