В даний момент проблема зайвої ваги у людей по всій Планеті набирає свої оберти зі швидкістю звуку. І, що найсумніше, все більше і більше від ожиріння страждають діти. А вік, в якому зайва вага доходить критичної точки стрімко зменшується!
Давайте спробуємо розібратися в причинах зайвої ваги у дітей. Найчастіше повнота дитини є результатом неправильного, не збалансованого і хаотичного харчування. Так само свою роль в цьому відіграє відсутність фізичних навантажень.
Так, звичайно, зайва вага може виникнути і від ендокринних захворювань і від інших проблем зі здоров’ям, але в більшості випадків все з точністю навпаки, зайва вага призводить до різного роду захворювань.
Регулярне вживання висококалорійної їжі неминуче веде до набору ваги, та призводить до захворювань і це, свого роду «замкнуте коло».
Ожиріння в дитячому віці загрожує в майбутньому важкими наслідками:
- зростає ризик розвитку цукрового діабету в ранньому віці
- розвиваються захворювання шлунково-кишкового тракту
- страждає печінка, жовчний міхур, нирки
Гіпертонія, безпліддя і ряд інших хронічних захворювань – все це надалі може виникнути, якщо дитина з дитинства неправильно харчується і страждає від надмірної ваги.
Основними факторами набору зайвої ваги у дітей є:
- незбалансоване і нераціональне харчуванн
- малорухливий спосіб життя
- спадковість
- психологічний фактор
- захворювання різного роду
І так, перший фактор – нераціональне харчування
Всі діти люблять солодощі – морозиво, солодкі соки, напої, а візьмемо в добавок фаст-фуд: піца, бургери, снеки, чіпси … Всього й не перелічити, що наразі вживає в їжу підростаюче покоління.
Реклама всього цього на кожному кроці (міцно осідаючи в підсвідомості дитини) куди не глянь – кафе, піцерії. Не рідко і батькам простіше дати дитині гроші на «швидку їжу», ніж стояти біля плити після довгого трудового дня.
Хочемо звернути Вашу увагу, що культура харчування дитини закладається в сім’ї. Точніше буде сказати, навіть з першого прикорму..
Складання денного раціону дитини повністю залежить від батьків.
- Вибираючи продукти харчування, віддайте перевагу білковій їжі (м’ясо, риба, сир, яйця),
- велику частку в раціоні відведіть для свіжих овочів, фруктів, ягід.
- Важливу роль відіграє спосіб приготування їжі. Нічого смаженого «до шкірочки» не варто готувати.
- Страви для Вашої дитини повинні бути запечені, парові, тушковані.
- Не купуйте пакетовані соки. У них величезна кількість цукру, а також барвники і смакові додатки. Віддайте перевагу домашнім компотам, морсам.
- Завжди можна приготувати для своїх ласунчиків корисні солодощі вдома.
- Давайте в школу дитині корисні перекуси – фрукти, тости з цільнозернового хліба, листового салату і запеченої курки або індички.
- Намагайтеся рідше відвідувати з дитиною закладу швидкого харчування. Ваш малюк не буде отримувати негативний приклад, та й батькам буде це тільки на користь. .
Другий фактор зайвої ваги – малорухливий спосіб життя
Постійно сидячи за телефоном і планшетом, дитина практично не спалює необхідну кількість калорій. Недолік рухливості у дітей сприяє накопиченню в організмі зайвого жиру. Плюсуйте сюди неправильне харчування, результат – ожиріння!
Поради:
Добре було б, щоб дитина відвідувала різного роду секції та гуртки. Відмінним навантаженням буде футбол, бокс, плавання (якщо немає протипоказань за станом здоров’я).
Заохочуйте рух дитини – грайте разом в активні ігри, робіть більше прогулянок на свіжому повітрі. Поїздки на велосипеді, сімейні походи, все це принесе не тільки користь організму, а й згуртує родину.
Спадковий фактор
Додатковим фактором розвитку зайвої ваги у дитини, є також ожиріння членів його сім’ї. Якщо це ожиріння викликане різного роду хронічними захворюваннями.
Важливий психологічний фактор
Дуже часто діти, так як і дорослі, можуть «заїдати» свої проблеми. Негаразди в школі, нестабільна обстановка в сім’ї, а іноді і просто нудьга, призводять до того, що дитина постійно чимось перекушує, і в основному це не корисна їжа, а шкідлива і висококалорійна їжа.
Поради:
Приділяйте своєму малюкові більше уваги, намагайтеся не допустити важких психологічних моментів в житті вашої дитини. Якщо все ж це сталося – зверніться до фахівців. Будьте підтримкою і опорою для свого чада. Ніколи не використовуйте продукти харчування як заохочення за хороші вчинки або як засіб покарання за погані.
“Everyday Диетолог” радить, якщо Ви помітили зайву вагу у своєї дитини або ознаки нервового поглинання їжі, обов’язково зверніться за допомогою до фахівців!
Запишіться до педіатра, до дитячого невролога, ендокринолога.
Консультація дієтолога допоможе вчасно взятися за боротьбу із зайвою вагою вашої дитини і не допустити ожиріння і що випливають від сюди проблеми і захворювання.
Будьте здорові!