Харчові розлади
Їжа – це інструмент, яким ми налаштовуємо своє здоров’я!
Говорячи про зайву вагу або про низьку массу тіла, багато хто думає, що це залежить тільки від харчування. Однак, якщо дивитися на проблему глобально, то потрібно брати до уваги такий термін, як «харчові розлади».
Якщо такі розлади харчової поведінки, як анорексія або булімія знають багато, то останнім часом до них додаються і такі, як орторексія і бігорексія. Але всі ці розлади так чи інакше пов’язані з їжею.
Так що ж це таке?
Компульсивне переїдання – розлад прийому їжі, надмірне вживання їжі, що призводить до зайвої ваги. Найчастіше людина не відчуває реального голоду, найчастіше упор робиться на багату вуглеводами, жирну і смажену їжу (щоб заглушити сильні емоції).
![]() |
Як пишуть таблоїди – Леонардо Дікапріо, щоб зняти стрес, нерідко поглинає їжу у величезних кількостях (гамбургери, піца плюс алкоголь) – це відбивається на фігурі. Після цього зірка телеекрану приймається худнути, як тільки отримує пропозицію зніматися в новому фільмі. |
Нервова булімія – харчовій розлад, для якого характерні повторні напади переїдання і надмірна заклопотаність контролем ваги, що приводить людину до крайніх заходів (викликання блювоти, прийом проносних, голодування, виснажливі фізичні навантаження). Такі зриви в їжі в більшості випадків спостерігаються не кожен день, а частіше пару раз в тиждень, може бути і рідше, потім знову починається період без зривів. При булімії людина відчуває багато сорому, при постановці діагнозу, віна його не визнає.
![]() | Епатажна співачка Леді Гага нещодавно зізналася, що в тінейджерства страждала на булімію. |
Нервова анорексія – синдром полягає в повній відсутності апетиту, при потребі організму в харчуванні, супроводжується метаболічними захворюваннями, інфекціями, хворобами шлунково-кишкового тракту. При цьому захворюванні образ реального «Я» і уявлення про себе спотворюються. У людини, хворої на анорексію виникає дикий страх поправитися!
![]() | Актриса Мері-Кейт Олсен через божевільний робочій графік і постійний стрес схудла до 35 кг. У реабілітаційну клініку дівчина потрапила вже в критичному стані. За словами лікарів, звернися вона трохи пізніше, все могло скінчитися сумно. |
Бігорексія – це хворобливе прагнення наростити величезну мускулатуру. Страждаючі на цей харчовий розлад до нестями займаються спортом, приймають анаболіки. Причому, навіть коли тіло стає м’язистим, його володар продовжує бачити себе «недостатньо великим». Мета наростити м’язи стає маніакальною і носить маревний характер. Ця хвороба розвивається в основному у чоловіків.
![]() | Нестримна тяга до залу і суворе харчування – не найстрашніші прояви бігорексіі. Деяким чоловікам стає мало тих результатів, яких можна досягти «природним» шляхом. В такому випадку вони звертаються до стероїдів, анаболіків і іншим сумнівним «Лайфхакам». Так вчинив і Кирило Терешина, в Мережі більш відомий як Руки-Базуки. |
Орторексія – характеризується нав’язливим прагненням до правильного харчування, що призводить до великого обмеження у виборі продуктів. Правильне харчування стає настільки важливим, що не залишає місця для інших інтересів в житті. А будь-яке порушення дієти-викликає величезне почуття провини.
Як стверджують фахівці, коріння цих захворювань лежать з дитинства. Єдиної думки чому одні захворюють а інші ні, не існує. Є загальні ознаки, які характеризують людей з схильністю до харчових розладів – тривожність, сильна залежність від думки інших, недовірливість. Найчастіше захворювання починаються в підлітковому періоді.