ул.Панянка 65Б36022Украина, Полтавская область, город Полтава+38 (066) 249 61 79

Дієта при серцево-судинних захворюваннях – це важливий аспект для зниження прогресування захворювання. Науково доведено пряма залежність між харчуванням і хворобами людини. Дієтологами розроблено рекомендації щодо лікування захворювань і вироблені методи лікувального харчування. В якості основи для складання індивідуальних дієт існують 15 дієтичних столів.

диета при сердечно-сосудистых заболеваниях

Перше місце в світі за показниками смертності займають серцево-судинні захворювання. Більшість випадків смерті відбувається поза стаціонаром. Артеріальна гіпертензія, атеросклероз, ішемічна хвороба серця і їх ускладнення, інфаркт міокарда, інсульти необхідно лікувати комплексно і безперервно.

Дієта при серцево-судинних захворюваннях посилює дію ліків, підвищує їх ефективність, збільшує тривалість життя хворих. Крім того, здорове харчування сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань при наявності факторів ризику і спадкової схильності.

Фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань:

  • Вік. Хворіють частіше люди після 40 років.
  • Хворіють чоловіки частіше, ніж жінки.
  • Спадковість.
  • Паління.
  • Високий артеріальний тиск.
  • Високий рівень холестерину і ін.
  • Показники жирового обміну.
  • Цукровий діабет
  • Часті емоційні стреси, екстремальні умови життя.
  • Особливості характеру людини. Агресивні, нетерпимі люди, а також ті, щоприймають все «близько до серця», страждають цими захворюваннями частіше.
  • Малорухливий спосіб життя
  • Ожиріння
  • Надмірне вживання алкоголю.

Робота серцево-судинної системи тісно пов’язана з процесами харчування. Велика кількісь їжі переповнює шлунок, який може зміщувати діафрагму і ускладнювати роботу серця. Перевантаження створює і надлишок випитої рідини. Якщо в їжі багато солі, то в тканинах організму затримується вода, що сприяє підвищенню артеріального тиску і появи набряків.

Лікування і профілактика загострень артеріальної гіпертензії проводиться під наглядом лікаря після обов’язкового обстеження. Індивідуально призначається лікарська терапія, лікувальна гімнастика і корекція харчування.

Дієта при серцево-судинних захворюваннях

  • Дотримання дієти повинно бути усвідомленим вибором хворого, лікар не може змусити дотримуватися необхідні рекомендації!
  • Показання: серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, пост-інфарктні стани, пороки серця, недостатній кровообіг, ревматизм, гіпертонія), хвороби нервової системи;
  • Тривалість: за рекомендацією лікаря;
  • Особливості: споживання жирів і вуглеводів скорочується, в той же час обмежується споживання рідин і солі, а також продуктів, що збуджують нервову систему, що перевантажують печінку і нирки;
  • Енергетична цінність: в середньому 2300-2500 ккал;
  • Обсяг рідини в день: максимум 1,2 л;
  • Найкращий тип приготування: м’ясо, рибу та овочі варять без солі, гасять, запікають або готують на пару;
  • Частота харчування: 5-6 разів на день, останній прийом їжі – за 3 години до сну;

Дієта «Стіл 10»: поради і заборони

М’ясо, птиця, риба. Вибирати слід здебільшого нежирні сорти. Наприклад: телятина, кролик, індичка, курятина. Попередньо м’ясо і рибу потрібно відварити, потім можна – запікати, іноді злегка обсмажувати.

Яйця. У дієті дозволяється 1 шт. в день (некруто або «в мішечок» – не важливо), а також можна раз в тиждень готувати паровий омлет з декількох яєць.

Хліб і борошняні вироби. Можна: хліб пшеничний, а також підсушений, несолодкі бісквітні вироби, нездобне печиво і т.п. Млинці, свіжа випічка – заборонені.

Молочні продукти. Можна практично будь-які молочні продукти, за винятком тих, на які спостерігається індивідуальна непереносимість. Можна: молоко, кисломолочні продукти, сир (бажано маложирний). З обережністю слід ставитися до солоних і жирних сирів.

Овочі. Можна вживати будь-які овочі у вареному, запеченому і сирому вигляді. Основний набір овочів для щоденного раціону дієти може бути таким: картопля, кабачки і баклажани, буряк і морква, листові салати, гарбуз, огірки і помідори, будь-яка зелень. Білокачанну капусту і зелений горошок дозволено їсти не частіше 1 разу на тиждень.

Крупи. Можна: каші на воді або молоці практично з будь-яких видів круп. Також можна запіканки і будь-які макарони з твердих сортів пшениці. Фрукти і десерти. Можна: фрукти і ягоди, муси і кіселі, компоти і домашні смузі. Можна будь-які нежирні десерти. Єдине ласощі під забороною – шоколад.

Напої. На дієті рекомендовано пити різні чаї (неміцний чорний, зелений, трав’яний), фруктові та овочеві соки (бажано розбавляти водою 1: 1), молочні коктейлі, відвари ягід і трав. Під забороною – солодка газована вода, напої-енергетики, алкоголь, кава.

Дієта при серцево-судинних захворюваннях – додаткові заборони.

Дотримуючись дієти, супи готують на “другому” і “третьому” бульйонах, перевага віддається овочевим і грибним супам. Варто виключити з раціону напівфабрикати, гострі соуси, фаст-фуд, ковбаси та копченості. З овочів під забороною шпинат, щавель, часник і редька, а також солоні, мариновані продукти. Також з раціону виключаються бобові. З фруктів особливо обережно слід ставитися до плодів з грубою клітковиною (наприклад: яблука, банани, чорниця, полуниця, грейпфрут, апельсин, груші, авокадо і т.п.)

Клінічний випадок: Чоловік (38 років). Звернувся на консультацію до дієтолога Everyday з проблемою надмірної ваги (вага 107 кг; вісцеральний жир 21 кг) і “букетом” супутніх захворювань: метаболічна кардіоміопатія, гіпоталамічний синдром, синдром вегетативної дисфункції, артеріальна гіпертензія, хронічний холецистит, синдром подразненого кишківника. Показання крові-ліпідограмма: підвищений холецистит, тріглеціріди, ЛПНЩ.

Після дієтотерапії в 6 місяців вдалося досягти таких результатів: мінус 27 кг (вага 80 кг, вісцеральний жир 9 кг). Показниках крові після: норма. Пропала задишка. Покращення по кардіограмі та УЗД серця, зник синдром роздратованого кишківника.

Зразок меню

Харчуватися на дієті слід дрібно – 5-6 разів на день. Приблизне меню може виглядати наступним чином:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Для відправки форми виберіть колір: